The Scottish Diversity Awards 2019 celebrate the culture of inclusion in Scotland

After the enormous success of the Scottish Diversity Awards 2017, Creative Oceanic is delighted to announce The 2nd Scottish Diversity Awards that will take place on Thursday, February 28 when successful promoters of equality and social inclusion will gather for a memorable night, put on to celebrate the diversity in Scotland.

The elegant event will take place at The Trades Hall, located in Glasgow’s Merchant City, a historic venue established in 1605 that offers support to people of the city, by distributing the income raised from events to charitable projects within Glasgow.

The Scottish Diversity Awards aim to highlight that there is only beauty and strength in diverse societies. The awards will recognise successful individuals and businesses who regard diversity as gift that cultivates an inclusive Scotland, making the country a friendly and welcome place for everyone, regardless their background, religion or economic status.

A Spokesperson for the Scottish Diversity Awards 2019 said: “Our inaugural successful attempt in 2017 was the impetus for us to deliver the Scottish Diversity Awards again, as we believe now, more than ever, diversity and social inclusion need to be recognised and celebrated in Scotland.

“The awards will shine the spotlight on the challenges many individuals and minority groups face nowadays, such as the lack of equal opportunities for people from LGBT communities, people with disabilities and ethnic minorities among others.

“Although we are going through harsh days, there are individuals who are ambassadors for promoting equality, fairness, social inclusion and diversity and these awards are designed to reward them for their efforts and we hope that their good work will inspire others to follow their footsteps.

“We are looking forward to welcoming all our guests to what will doubtless be an inspirational night and we wish all the finalists the best of luck.”

The awards will also support Smart Works Edinburgh, an organisation which empowers women in need by providing them with the attire, advice, training and confidence that they need to unlock their potential and succeed in their workplace.

Emma Jewson, Manager of Smart Works Edinburgh, said: “Smart Works Edinburgh are proud to be the charity partner for the Scottish Diversity Awards. We’re looking forward to celebrating diversity with an inspiring group of people, and delighted to be involved with the event.”

The finalists of the Scottish Diversity Awards 2019 are:

International Charity of the Year

STAND International (Edinburgh)

Xchange Scotland (Glasgow)

International Voluntary Services (Edinburgh)

Echoes International (Glasgow)

Water Witness International (Edinburgh)

Mary’s Meals (Glasgow)

SCIAF (Glasgow)

The Global Concerns Trust (Glasgow)

 

Scottish Based Charity of the Year

The Prince & Princess of Wales Hospice (Glasgow)

Momentum (Glasgow)

The Sportsman’s Charity (Edinburgh)

Cornerstone (Glasgow)

Scottish Association for Mental Health (Glasgow)

Sense Scotland  (Glasgow)

Spina Bifida Hydrocephalus Scotland (Glasgow)

 

Organisation of the Year

Keep Scotland Beautiful (Stirling)

Ayrshire Independent Living Network (Ardrossan)

The Scottish Centre for Personal Safety (Ardrossan)

SPAEN (Bellshill)

Govan Community Project (Glasgow)

Simon Community Scotland (Glasgow)

The Advocacy Project (Glasgow)

 

Third Sector Organisation of the Year

Terrence Higgins Trust Scotland (Glasgow)

Cycling Scotland (Glasgow)

Volunteer Edinburgh (Edinburgh)

Fresh Start (Edinburgh)

VOCAL Edinburgh Carers’ Hub (Edinburgh)

Streetwork (Edinburgh)

 

Third Sector CEO of The Year

Tim Frew – YouthLink Scotland (Edinburgh)

Billy Watson – Scottish Association for Mental Health (Glasgow)

Helen Macneil – Glasgow Council for the Voluntary Sector (Glasgow)

SallyAnn Kelly – Aberlour (Aberlour)

Eric Knox – Volunteer Dundee (Dundee)

 

Social Leader of The Year

Celia Hodson – Hey Girls (Dunbar)

Stuart Patrick – Glasgow Chambers of Commerce (Glasgow)

Pheona Matovu – Radiant and Brighter (Glasgow)

Sally Thomas – Scottish Federation of Housing Associations (Glasgow)

Karyn McCluskey – Community Justice Scotland (Glasgow)

Iain Gulland – Zero Waste Scotland (Stirling)

Katherine Trebeck – Wellbeing Economy Alliance (Scotland)

Laura Montgomery & Carol Anne Stewart – Glasgow City FC (Glasgow)

Leeann Dempster – Hibernian FC (Edinburgh)

 

Further Education College of the Year

Forth Valley College (Falkirk)

Glasgow Kelvin College (Glasgow)

New College Lanarkshire (Glasgow)

South Lanarkshire College (East Kilbride)

West Lothian College (Livingston)

Borders College  (Galashiels)

 

Scottish University of the Year

University of the Highlands and Islands  (Inverness)

University of Strathclyde (Glasgow)

Heriot-Watt University  (Edinburgh)

University of Dundee (Dundee)

Edinburgh Napier University (Edinburgh)

Queen Margaret University (Edinburgh)

 

Social Inclusion Initiative in Employment Law

Robin Fallas – MacRoberts (Glasgow)

Ben Docherty – Lindsays Solicitors (Edinburgh)

Frances Ross – Clyde & Co (Edinburgh)

David Hoey – BTO Solicitors (Glasgow)

Lynsey Wilson – Virgin Money (Edinburgh)

Jamie Kerr – Burness Law (Glasgow)

Graham Millar – Gilson Gray (Edinburgh)

Andrew Brown – Anderson Strathern (Edinburgh)

Debbie Fellows – Thorntons (Dundee)

 

Large Employer of the Year

Enterprise Rent-A-Car (Stirling)

Lloyds Banking Group (Glasgow)

GSK (Irvine)

Hilton Hotels (Irvine)

Skyscanner (Edinburgh)

Barclays (Glasgow)

Iceland Frozen Foods (Glasgow)

Diageo Scotland (Edinburgh)

Edinburgh Airport (Edinburgh)

Ogilvie Fleet (Stirling)

 

SME Business of the Year

Love Enigma Training Academy (Glasgow)

Neatebox (Edinburgh)

Brownings the Bakers (Kilmarnock)

Nixon Construction (Glasgow)

Thorne Travel    (Ardrossan)

WooHa Brewing (Nairn)

Adopt an Intern (Edinburgh)

Protected Species

uFraction8 (Falkirk)

ShareIn (Edinburgh)

 

Empowerment Champion Award 2019

The Scottish Centre for Personal Safety (Ardrossan)

ACCA (Glasgow)

Community Justice Scotland (Edinburgh)

Visit Scotland (Edinburgh)

Adopt An Intern (Edinburgh)

Care Inspectorate (Scotland)

Scottish Chambers Of Commerce (Glasgow)

Scottish Qualifications Authority (Glasgow)

The Law Society of Scotland (Edinburgh)

 

Inclusion Organisation Champions of the Year

East Renfrewshire Council (Giffnock)

Royal Conservatoire of Scotland (Glasgow)

Glasgow City Council (Glasgow)

NHS Greater Glasgow (Glasgow)

East Ayrshire Council (Kilmarnock)

Glasgow Clyde College  (Glasgow)

Skills Development Scotland (Glasgow)

NHS Tayside (Dundee)

Scottish Government (Edinburgh)

 

Diversity Event of the Year

Edinburgh Mela (Edinburgh)

The Happiness Festival (Scotland)

Diverse CiTay Festival (Perth)

The UK Asian Football Championships (SEMSA)

Refugee Festival Scotland (Scottish Refugee Council) (Glasgow)

Women in Tech Scotland (London)

FashionABLE  –  Inclusive Fashion Week (Scotland)

Wildhood Festival (Fife)

Africa in Motion Film Festival (Glasgow & Edinburgh)

 

Council of the Year

Glasgow City Council (Glasgow)

East Dunbartonshire Council (East Dumbarton)

The City of Edinburgh Council (Edinburgh)

Midlothian Council (Midlothian)

South Lanarkshire (Hamilton)

West Lothian (Livingston)

North Ayrshire (North Ayrshire)

Highland Council (Inverness)

Falkirk   (Falkirk)

Dumfries and Galloway (Dumfries)

 

Leader of Social Inclusion & Diversity in Business

Royal Bank of Scotland – Debbie Miller (Edinburgh)

DWF Law – Caroline Colliston (Glasgow)

SSE Plc – John Stewart (Edinburgh)

Tesco – John Dickinson (Edinburgh)

The Heineken Company – Claire Watt (Edinburgh)

Baker Hughes – Findlay Anderson (Aberdeen)

Standard Life Scotland – Lynne Connoly (Aberdeen)

Lloyds Bank – Audrey Connolly (Edinburgh)

Arnold Clark – Andy Torrance (Glasgow)

 

Business of the Year

Clydesdale Bank (Glasgow)

Quiz Clothing (Glasgow)

Forth Ports (Edinburgh)

Schuh (Bathgate)

Alexander Dennis (Falkirk)

Cala Group (Edinburgh)

Farmfoods (Cumbernauld)

Lothian Buses (Edinburgh)

Walkers Shortbread (Aberlour)

 

Apprenticeships Provider of the Year

AM Phillip Agritech (Glasgow)

Borders Buses (Berwick)

West Coast Motors (Campbeltown)

Prestwick Aircraft Maintenance (Prestwick)

Burnhouse Engineering (Beith)

Thales Group (Glasgow)

Johnson Controls (Coatbridge)

Optionis (Glasgow)

 

Positive Action in Equality Award

The Prince and Princess of Wales Hospice – Majabeen Ali (Glasgow)

Creative Scotland – Helen Trew (Edinburgh)

Police Scotland – Ann Bell (East Kilbride)

Skills Development Scotland – Ian Bruce (Glasgow)

Visit Scotland – Chris McCoy (Edinburgh)

Standard Life Assurance (Pheonix) – Susan Park (Glasgow)

Sky – Stephanie Nicoll (Livingston)

Inclusion Scotland – Bill Scott (Edinburgh)

Cyrenians  – Rachel Wallace Lane (Edinburgh)

 

Equality Advocate of the Year

Scottish Parliament – Aneela McKenna (Edinburgh)

Royal Navy – Gary Farmer (Glasgow)

The Scottish Government – Kim Hunter (Edinburgh)

Coca-Cola 5by20 – Angie Foreman (Dundee)

The University of Edinburgh – Caroline Wallace (Edinburgh)

Scot Rail Alliance – Andrew Marshall-Roberts (Glasgow)

The University of Stirling – David Budd (Stirling)

Edinburgh Chambers of Commerce – Michelle Fenwick (Edinburgh)

 

Diversity Champion of the Year

The Scottish Government – Khalida Hussain (Edinburgh)

Judicial Appointments Scotland – Neelam Bakshi (Glasgow)

RCS – Sanjay Lago (Edinburgh)

One Community (SVRU Project)- Khadija Coll (Glasgow)

Crookston Community Group – Nasreen Ali (Glasgow)

Fernhill Parish Church – Rev. Aquila Singh (Glasgow)

NHS Greater Glasgow – Kashif Ali (Glasgow)

Judicial Office for Scotland – Aisha Yaqoob Anwar (Glasgow)

 

Equality Champion of the Year

Out In Edinburgh – Damien McCaul (Edinburgh)

Women in Banking – Sandra Benn (Edinburgh)

Heriot Watt Business School – Natasha Ashley (Edinburgh)

Scottish Women in Sport – Maureen McGonigle (Scotland)

Young Women Scotland – Patrycja Kupiec (Glasgow)

Glasgow Disability Group – Tressa Burke (Glasgow)

 

Disability Inclusion Champion Of the Year

Priority Eyes – Norma Baillie (Saltcoats)

Paralympics Youth Games Swimmer – Kayleigh Haggo (Scotland)

British Paralympian and World Champion Wheelchair Curler – Angie Malone (Glasgow)

ENABLE’S ACE – Rachael Page (Motherwell)

The Usual Place – Heather Hall (Dumfries)

Lothian Phoenix Wheelchair Basketball Club – David & James Beattie (Scotland)

Winter Paralympic Games- Scott Meenagh (Scotland)

 

Role Model of the Year

Charitable Trades Scotland – Robert Mooney (Glasgow)

Bigger Nappy Campaign – Laura Rutherford (Falkirk)

Roughcast Productions – Dawn O’Donnell (Scotland)

Super Lap Scotland – Colin Duthie (Dunfermline)

REACH Community Health Project – Shehla Ihsan (Glasgow)

Ricefield Arts and Culture – Else Kek (Glasgow)

MECOPP – Margaret Chiwanza (Edinburgh)

Scottish Arab Women Association – Huda Alarishi (Glasgow)

Glasgow City Council – Graham Campbell (Glasgow)

Comments are closed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: