The Scottish SME Business Awards recognise national business success

Creative Oceanic are delighted to announce meritorious contenders that got shortlisted in the 3rd Scottish SME Business Awards 2019.

The awards are honoured by Creative Oceanic but voted for by the Scottish public.

The prestigious ceremony will take place on Wednesday May 8, at the Marriott Hotel Glasgow and will welcome creative and successful SME’s from across Scotland that have pushed the boundaries of innovation and imagination in the enterprise.

The Scottish SME Business Awards 2019 will provide a platform to shine the spotlight of the businesses that have made a positive difference in the market they operate within and have enjoyed growth as a result.  They aim to showcase accomplishments ranging from Retail Business of the Year, Export Business of the Year, Entrepreneur of the Year and Young Achiever of the Year amongst other.

Creative Oceanic launched the SME Business Awards in Scotland three years ago. The Welsh and Irish SME Business Awards have all been successfully established over the years, increasing the brand’s national appeal and recognition.

A Spokesperson for the Scottish SME Business Awards 2019 said: “The awards will celebrate the most dedicated SME business professionals that have stood out from the crowd and have shown great entrepreneurial spirit and business acumen.

“SME businesses play a vital role in Scotland’s economy and we feel that it is of great importance to recognise the drive and commitment of the individuals and organisations who-although the difficulties- have established a profitable business.

“We would like to wish the finalists the best of luck and we can’t wait to deliver another memorable event.”

The finalists for the Scottish SME Business Awards 2019 are:

New Business of the Year
Eco Cup Ads (Aberdeen)

Highland Farm Café (Dingwall)

Bravo Whisky Golf (North Berwick)

CyberShell Solutions (Dundee)

NB Distillery (North Berwick)

Waterwhelm (Edinburgh)

Boundary

Brightwaste (Edinburgh)

Birken Tree (Perth)

Matugga Distillers (Livingston)

 

Small Business of the Year
Kevin Wilson Joiners and Building Contractors (Stirling)

The Little Herb Farm (St Andrews)

Innovation Digital (Glasgow)

BeFab Be Creative (Edinburgh)

Wishing Well Emotional Wellbeing Centre (Angus)

Peace Recruitment (Edinburgh)

Melt Aberdeen (Aberdeen)

T30 Fitness Training

Balance Chiropractic and Yoga (Glasgow)

 

Retail Business of the Year (less than 3 units)
Wet Wall & Flooring Centre (Kirkintilloch)

NailCo (Glasgow)

Freeze Pro Shop (Edinburgh)

Guy & Beard (Glasgow)

Moda Dea (Glasgow)

Glendoick Garden Centre (Perth)

Craft Design House (Edinburgh)

Museum Context (Edinburhg)

Sugar Daddy (Edinburgh)

 

Social Inclusion Business of the Year
Fearlessly

Orbit Enterprise Education (Glasgow)

Sweet F Aye (Edinburgh)

The Larder Cook School – Cafe (Livingston)

LiveEco CIC (Glasgow)

High Rise Bakers (Fife)

Social Enterprise Direct  (Glasgow)

Spruce Carpets  (Glasgow)

North Area Transport Association (Glasgow)

Wasps Studios (Glasgow)

 

Family Run Business of the Year
Equi’s Ice Cream (Hamilton)

Ogilvy Vodka (Forfar)

NWH Group (Midlothian)

PRS Group (Dundee)

Tag Digital (Glasgow)

Cheeky Panda (London)

Crafty Maltsters                (Fife)

Logie Country House (Inverurie)

McQueen Dairies (Glasgow)

Stewart Brewing (Loanhead)

 

Digital Activity of the Year

CodeClan (Edinurgh)

Wallet.Services (Edinburgh)

GIG (Glasgow)

Digitonic (Glasgow)

QikServe (Edinburgh)

Listings Ledger

Present Pal

Mallzee shopping App

Amiqus ID

 

Professional in Business of the Year
Kate Cameron Cytochorma

Tamar Tammes (Burness Paull)

Pooja Jain (CogniHealth)

Gill Baird (Cosmedicare)

Donald Lawrie (Lawrie IP)

Caroline Barelle (Elasmogen)

Ken Ireland (Coulters )

EuroBiotix (James McIlroy)

Nicolson Accountancy (Sue Nicolson)

 

Unique Business of the Year
Balance Chiropractic and Yoga (Glasgow)

Zudu (Dundee)

SuperTuffMenus (Port Glasgow)

Scaramanga (Cupar)

The Bonnie Bra Company (Edinburgh)

Jerba Campervans (North Berwick)

Red Bus Bistro (Edinburgh)

Todd Fish Tech (Fife)

Little Art School (Troon)

Kingdom Scotland (Edinburgh)

 

Export Business of the Year
JBS Group (Peterhead)

Soben Contract and Commercial (East Kilbride)

Lossie Seafoods ( Buckie)

Bellfield Brewery (Edinburgh)

Hawico Scotland (Hawick)

Craft Beer Clan (Hillington)

Todd & Duncan  (Kinross)

Innis & Gunn (Edinburgh)

The Scottish Salmon Company (Edinburgh)

Macsween of Edinburgh (Edinburgh)

 

Marketing Activity of the Year
Elektrik Marketing (Glasgow)

Jigsaw Travel (Hamilton)

Brownings the Bakers (Kilmarnock)

Border Biscuits (Lanark)

Bounce Back Drinks (Glasgow)

Loch Fyne Oysters (Cairndow)

Drink Baotic

The Tomatin Distillery Co (Tomatin)

 

Online Company of the Year
Pitchbooking ; PitchBook Data

CareSourcer (Edinburgh)

White Rabbit Skincare (Kilmarnock)

Just Venue (Dundee)

Essence of Harris (Harris)

TheVeganKind (Glasgow)

Drinkly  (Edinburgh)

washmestyleme.com (Cumbernauld)

Twig World (Glasgow)

Carcela

 

Team in Business of the Year
Team Challenge Company (Dunfermline)

Eros Retail (Glenrothes)

FattBuzz (Glasgow)

MDive (Mull)

Equator Gary (Hamilton)

Together Energy (Clydebank)

Wire (Glasgow)

We Are Hydrogen (Edinburgh)

Colours Agency (Glasgow)

Stewart Travel Management (Glasgow)

 

Entrepreneur of the Year

Ross Mackay (Daring Foods)

Jo Chidley (Beauty Kitchen)

Andy Murray (Drinks Bakery)

Jamie MacSween (Logicalware)

Tomas Carruthers (Project Heather)

Debbie Wake (MyWay Digital Health)

Craig Clark (Clyde Space)

Andrew Slorance (Phoenix Ai – Carbon Black)

Robin Knox (IntelligentPos)

Craig Mckay (Bearded Basturds)

Stephen Russell (Inverarity Morton)

 

Young Entrepreneur of the Year (Under 30)
Michael Harkins (Turtle Pack)

Daryl Teague (Glencairn Properties, Edinburgh)

Liv Conlon (The Property Stagers )

Ben Leonard (Beast Gear, Aberdeen)

Joanna Montgomery (Little Riot, Edinburgh)

Carmen Cummiskey (TEQNOX)

Ruth McLaren (Silver Lion Innovations, Glasgow)

Sydney Chasin (Healthy Crop, Edinburgh)

Hannah Fisher and Craig Strachan (The Start-Up Drinks Lab, Glasgow)

Doug Stephenson (TravelNest, Edinburgh)

 

Business Woman of the Year
Becky Woodhouse (PURE Spa & Beauty, Edinburgh)

Emma Marriott  (Contract Scotland, Stirling)

Celia Hodson (Hey Girls, Edinburgh)

Marie Macklin (Klin Group, Glasgow)

Jeanette Forbes (PCL Group, Aberdeen)

Jacqueline Law (Aberdein Considine, Aberdeen)

Business Man of the Year
Scott Mackenzie (Ventient Energy, Edinburgh)

Tony Banks (Balhousie Care Group, Perth)

Simon Hannah (Filshill, Glasgow)

John Reynolds (Castle Water)

Craig Chambers (TBR Global Chauffeuring)

Edward Murgitroyd (Murgitroyd Group)

Gio Benedetti (Green Cross Training)

Tom Cross (Parkmead, Aberdeen)

Robert Kilgour (Renaissance Car, Glasgow)

 

Business of the Year
Titan Torque Services (Aberdeen)

SHE Software (Glasgow)

Optoscribe (East Kilbride)

ROVOP (Aberdeen)

Current Health (Edinburgh)

Buzzworks Holdings (Ayrshire)

CPR Resurfing (Dumbarton)

PG Paper (Greenock)

Nucleus (Edinburgh)

Chris Stewart Group (Edinburgh)

Outstanding Business of the Year
Caulders (Glasgow)

Eden Mill brewery

Montezuma’s

ScotBeef (Glasgow)

Renaissance Care (Glasgow)

Forest Farm

Punjab Pakora

Rainbow Rooms International

Nairns Oatcakes

 

Scottish Innovation of the Year
SoGud (Motherwell)

Sticky Heelz (Glasgow)

CreChar (Carbogenics) (Edinburgh)

G-Hold (Edinburgh)

Phox Water (Edinburgh)

Shepherd Filters UK (Stirling)

Cutitronics (East Kilbride)

Uuni (Edinburgh)

H2Van (Glasgow)

My Diabetes My Way

 

Growth Business of the Year
NovaBiotics (Aberdeen)

Eagle Couriers (Bathgate)

Digitonic (Glasgow)

DYSIS Medical (Edinburgh)

Stevenswood (Glasgow)

M&D Green Group (Glasgow)

Tag Digital (Glasgow)

Loganair (Paisley)

J & D Pierce Contracts (Beith)

 

Managing Director of the Year
John Thornberry (Moulded Foams, Glasgow)

Sam Henderson (Lomond Fine Foods, Glasgow)

Jim Godsal (Head Medical, Edinburgh)

Grant Keenan (Keenan Recycling, Aberdeen)

Wullie Robertson (Gow’s Lybster, Caithness)

Kyron Keogh (ROX)

Julie Scott (1825 financial planning)

Sara Speirs (Spectrum Service Solutions, Paisley)

Poonam Gupta (PG Paper, Greenock)

Lee Godfrey (Brown’s Food Group, Sanquhar)

Best Business in Glasgow
Candidate.ID

Daring Foods

Workflo Solutions

Bellrock Technology

Ascendancy Water

Castlight

Soluis Group Limited

Fore

M Squared

Glasgow Distillery Company

 

Best Business in Edinburgh
Skyrora

Games Without Frontiers

Origin Fitness

Sunamp

ARX Maritime

QikServe

Codeplay

Flexitricity

Edinburgh New Town Cookery School

Liquid Room

SME Business of The Year
Allen Associates (Paisley)

Check-IT Scaffold Services (Glasgow)

Bruce Group Scotland (Edinburgh)

Eagle Couriers (Bathgate)

Angus 3D (Brechin)

R & W Scott (Carluke)

BuzzWorks Holdings (Prestwick)

Auchrannie Leisure Ltd (Isle of Arran)

Timberbush Tours (Glasgow)

 

Creative Entrepreneur of the Year

Craig Mckay (Bearded Basturds, Dunfermline)

Kat Kennedy (Elektrik Marketing, Glasgow)

James and Louise Rusk (Rusk & Rusk, Glasgow)

Catriona Pope (Signature Spaces, Glasgow)

Alan Tomkins (The Botany, Glasgow)

Marc Taylor (Tay Letting, Glasgow)

Michael Field (Workflo Solutions, Glasgow)

Matthew Carter (Study In Colour book, Edinburgh)

Jamie Genevieve (Vlogger, Glasgow)

Nick Bradley (UsePaq)

CEO of the Year
Gillian Docherty (The Data Lab)

Alastair Davis (Social Investment Scotland, Edinburgh)

Victoria Houghton (Hamilton & Inches, Edinburgh)

Springfield Properties

Tom Brown (GT4 Group)

Simon Hunt (William Grant & Sons)

Craig Anderson (The Scottish Salmon Company)

Angela Vickers (Apex Hotels)

Andrew McKinlay (Scottish Golf)

Alan Morton (Securigroup, Glasgow)

 

Business of the Year (under 100 staff)
North

Clockstudio (Buckie)

Essence of Harris (Harris)

Subsea Technologies Ltd (Aberdeen)

Ruby Tuesday (Aberdeen)

Duncan’s of Deeside (Aberdeen)

The Priory Hotel (Inverness)

 

Central
ACS Aviation (Perth)

Kingsbarns distillery (St Andrews)

Xs Transport (Grangemouth)

Mrs Tilly’s

Lynkeos Technology

Ace Aquatec

Allson Wholesale (Fife)

 

South West

Late Night Hype Brewing Company (Clydebank)

Ten Live Group (Coatbridge)

Scot Fresh (Glasgow)

Swarm Online (Edinburgh)

Storage Vault

 

South East
Lareine Engineering (Bathgate)

Criton (Edinburgh)

Mearns & Company

HAGGIS Adventures

Umega Lettings

Medusa Hair

Advertisements

Comments are closed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: