Finalists for the 3rd Scottish Women’s Awards 2019 are revealed

The Scottish Women’s Awards 2019 now in their 3rd year recognise and celebrate Scottish female talent. They provide women power-houses and organisations with influential and hardworking women making a change in industries across Scotland a platform to be appreciated. Finalists have been shortlisted based on public nominations.

The awards will be held in Glasgow’s Crowne Plaza Hotel on Wednesday 28th August 2019 and are set to be a great night. They will highlight the achievements of women in many roles across sectors of industry. These include business, sport, technology, management and charity.

The awards will commend women entrepreneurs, professionals, businesses, civil servants and sports stars on their success and contribution to society.

Creative Oceanic has delivered award ceremonies for nearly a decade in cities around the world, including Belfast, Dublin, Toronto, London, Glasgow, Cardiff, Manchester Leicester, Birmingham and is soon launching in New York. Creative Oceanic campaigns have awarded people in the hospitality, food, hair & beauty, SME business, independent retail and women’s sectors.

Irfan Younis CEO of Creative Oceanic said: “We’re delighted to bring the Women’s Awards back to Scotland for the third year, and are sure this year will provide its fair share of brilliant talent and inspiration. We’re excited to reward inspirational role models for the next generation of girls set to smash the patriarchy. Best of luck to all finalists, we look forward to celebrating with you soon.”

The finalists for the Scottish Women’s Awards 2019 are:

Contribution to Arts and Culture

Jane Ferguson (V&A Dundee, Dundee)

Ruth Gill (National Museums Scotland, Edinburgh)

Fiona Doring (Impact Arts, Glasgow)

Isabel Davis (Creative Scotland, Edinburgh)

Mhari Robinson (Independent Arts Projects, Edinburgh)

Tertia Barnett (Scotland’s Rock Art Project, Edinburgh)

Amanda Liddle (Federation of Scottish Theatre, Edinburgh)

Claudia Zeiske (Deveron Projects, Huntley)

Leah Black (WHALE Arts, Edinburgh)

 

Services to Accounting and Finance

Gill Pryde (Anderson Anderson & Brown LLP, Aberdeen)

Alexandra Docherty (Johnston Carmichael, Glasgow)

Barbara McQuillan (MHA Henderson Loggie, Glasgow)

Louise Grant (EQ Accountants, Forfar)

Jenna Gauld (MMG Archbold Chartered Accountants, Dundee)

Maureen Leslie (MLM Solutions, Glasgow)

Louise Sim (Murray Taylor, Montrose)

Annette Menzies (William Duncan & Co. Ayr)

Fiona Haro (Thomson Cooper, Dunfermline)

 

Business Woman of the Year

Becky Woodhouse (PURE Spa, Edinburgh)

Angela Scott (TC BioPharm, Motherwell)

Deborah O’Neil (NovaBiotics, Aberdeen)

Jennifer MacKenzie (TEFL Org UK, Inverness)

Kate Walker (McDonalds (Franchisee) Bellshill)

Jeanette Forbes (PCL Group, Aberdeen)

Emma Marriott (Emma Marriott Consultancy, Stirling)

Angela Higgins (Resonance Capital, Glasgow)

Michelle Lownie (Eden Scott, Glasgow)

 

Business of the Year

Eagle Couriers    (Fiona Deas, Edinburgh)

Jigsaw Travel (Lesley Millar, Glasgow)

Snag Tights (Brie Read, Edinburgh)

Indeglas (Jeanette McIntyre, Glasgow)

PG Paper (Poonam Gupta, Glasgow)

Carat Scotland (Sue Holloway, Edinburgh)

Stripe Communications (Juliet Simpson & Morna McLelland, Edinburgh)

Littles (Heather Matthews, Glasgow)

Genius Foods (Lucinda Bruce-Gardyne, Edinburgh)

 

Beauty Entrepreneur of the Year

Tammy Koslowski (NAF, Glasgow)

Kate Stott (BeautyBooker., Aberdeen)

Laura Porter (Beauty Magazine, Glasgow)

Jamie Genevieve (Jamie Genevieve, Glasgow)

Roz Colthart (Salon Studios, Edinburgh)

Hayley Harvey Smith (Glamcandy, Edinburgh)

Sara Hill (The Make-Up Academy, Glasgow)

Gail Bryden (JustBe Botanicals, Edinburgh)

 

Business Woman of the Year (less than 50 staff)

Emma Armstrong (B-Able, Glasgow)

Judith Fish (The Applecross Inn., Applecross)

Anneli Ritari-Stewart (iProspect, Edinburgh)

Julie Mackenzie (Skyline Trampoline Park, Inverurie)

Lynne Horrocks (Caddy Mann, Jedburgh)

Victoria Nicol (My Language Connection, Glasgow)

Mandi Cooper (Glasgow Property Agency, Glasgow)

Claire Donnelly (Aspire Industrial Services, Glasgow)

Nikola Kelly (BE IT Resourcing, Glasgow)

 

Business of the Year (less than 50 staff)

Muckle Media (Nathalie Agnew, Edinburgh)

Criton (Julie Grieve, Edinburgh)

SnapDragon (Rachel Jones, Edinburgh)

Findra (Alex Feechan, Innerleithen)

Sharein (Jude Cook, Edinburgh)

Dental Accountants Scotland (Lynsey Main, Edinburgh)

Utan (Rebecca Mone, Glasgow)

Sustainably (Loral Quinn, Edinburgh)

 

Corporate Leader of the Year

Belinda Oldfield (Scottish Water, Fife)

Kerry Sharp (Scottish Investment Bank, Glasgow)

Stephanie Bruce (Standard Life Aberdeen, Aberdeen)

Sue Dawe (Ernst & Young, Edinburgh)

Angela Mitchell (Deloitte, Glasgow)

Claire Reid (PwC, Glasgow)

Allison Hair (CYBG Plc., Falkirk)

Debbie Crosbie (TSB Bank, Falkirk)

Tracey Black (CBI Scotland, Glasgow)

 

Contribution to Civil Service

Cath Denholm (NHS Health Scotland, Edinburgh)

Barbara Allison (Scottish Government, Edinburgh)

Jane Ferguson (Edinburgh and Lothians Health Foundation, Edinburgh)

Andrea McDonald (Scottish Police Federation, Edinburgh)

Annemarie O’Donnell (Glasgow City Council, Glasgow)

Angela McLaren (Police Scotland, Glasgow)

Sarah O’Donnell (Fire Scotland, Cambuslang)

Elspeth Macdonald (Food Standards Scotland, Aberdeen)

 

Creative Industries Leader of the Year

Mary Michel (Incorporation of Goldsmiths, Edinburgh)

Susie Sandilands (BBC Scotland, Glasgow)

Patrycja Coz (RBS, Edinburgh)

Manila McLean (Tesco Bank, Edinburgh)

Andrea Eschle (Skills Development Scotland, Glasgow)

Samantha McCoach (Le Kilt, Glasgow)

Siobhan McKenna (ReJean Denim, Glasgow)

Angela Casey (Pagoda PR, Edinburgh)

Judith O’Leary (Represent, Edinburgh)

Anna Macmillan (The Scotland Office, Glasgow)

 

 

Services to Charity/ Third Sector

Lucinda Rivers (Unicef UK, Edinburgh)

Celia Tennant (Inspiring Scotland, Edinburgh)

Mary Glasgow (Children 1st, Edinburgh)

Dorry McLaughlin (Scottish Autism, Alloa)

Lorraine McGrath (Simon Community Scotland, Glasgow)

Jo Pike (The Scottish Wildlife Trust, Edinburgh)

Stephanie Fraser (Bobath Scotland, Glasgow)

Dianne Haley (Chest Heart Stroke Scotland, Edinburgh)

Rachel Searle-Mbullu (Foundations Scotland, Glasgow)

Gillian Lithgow (Youthlink, Edinburgh)

 

Food Entrepreneur of the Year

Fiona Houston (Mara Seaweed , Glasgow)

Giovanna Eusebi (Eusebi Deli, Glasgow)

Belinda Roberts (Marvellous Mustard, Edinburgh)

Selina Cairns (Errington Cheese, Lanark)

Kirsty Gillies (Angelic Gluten Free products, Inverness)

Lisa Towers (Little Lunches, Edinburgh)

Julie Lewis (The Adamson, St. Andrews)

Suki Hudson (Hudson Catering, Aberdeen)

Fiona Burrell (The New Town Cookery School, Edinburgh)

Julie Lin MacLeod (Julie’s Kopitiam, Glasgow)

 

CEO of the Year

Heather Jones (The Scottish Aquaculture Innovation Centre, Stirling)

Katrina MacNab (Pulteneytown People’s Project, Wick)

Michelle Handforth (Aberdeen Harbour Board, Aberdeen)

Fiona Robertson (Scottish Qualifications Authority, Glasgow)

Elaine Lorimer (Revenue Scotland, Edinburgh)

Gayle Gorman (Education Scotland, Glasgow)

 

Entrepreneur of the Year

Jo Halliday & Elizabeth Fairley (Talking Medicines, Glasgow)

Loral Quinn (Sustainably, Edinburgh)

Amanda Pickford (Shock Innovations, Jedburgh)

Corien Staels (WheelAir, Glasgow)

Lina Gasiūnaitė (Biotangents, Penicuik)

Vicky Brock (Clear Returns, Glasgow)

Lauren Jow & Hannah Green (Iconic Resourcing, Glasgow)

Imogen Russon-Taylor (Kingdom Scotland, Edinburgh)

Vandana Pillai (Bounce Back Drinks, Glasgow)

 

Services to Education

Johanna Urquhart (Lomond School, Helensburgh)

Sandra Cairncross (Edinburgh Napier University, Edinburgh)

Carroll Buxton (Highlands and Islands Enterprise, Inverness)

Andrea Nolan (Edinburgh Napier University, Edinburgh)

Alice Brown (Abertay University, Dundee)

Gillian Crawford (Hillhead Primary School, Kilmarnock)

Nancy Belford (Govan High School, Glasgow)

Lisamaria Purdie (St Ninian’s Primary School, Glasgow)

Oonagh Browne (Queen Margaret Academy, Ayr)

Lynne McPhillips (Castlemilk High School, Glasgow)

 

Young Entrepreneur of the Year

Saskia Goeres (Sofa for Life, Glasgow)

Molly Rose McLean (Molly Rose Drinks, Dumfries)

Liv Conlon (The Property Stagers, Glasgow)

Ishani Malhotra (Carcinotech, Edinburgh)

Vittoria Capaldi (The Honeybee Bakery, Milngavie)

Alison Wood (Lilypads, Edinburgh)

Lauren Leisk (Fodilicious, Livingston)

Katrina Scott (Boni Hair & Beauty, Cupar)

Alana Taylor (Pain in the Sass, Glasgow)

 

Family Run Business of the Year

Crafty Maltsters (Alison Milne, Fife)

Secret Herb Garden (Liberty Martin, Edinburgh)

Blaze Manufacturing Solutions (Ann Johnson, Laurencekirk)

McQueen Gin (Vicky McQueen, Callander)

Contini (Carina Contini., Edinburgh)

Boyd Solicitors (Diana Boyd, Edinburgh)

The Cheeky Panda (Julie Chen, Perth)

 

Services to Law

Gaenor Cassell (Burness Paull, Glasgow)

Gillian Crandles (Turcan Connell, Glasgow)

Amanda Jones (Dentons, Edinburgh)

Wendy Crosby (Murgitroyd, Aberdeen)

Catriona Watt (Anderson Strathern, Edinburgh)

Hazel Moffat (DLA Piper, Edinburgh)

Liz McRobb (Shepherd and Wedderburn, Glasgow)

Heather Calderwood (Harper MacLeod, Glasgow)

Marie McDonald (Miller Samuel Hill Brown, Glasgow)

Tracey Ginn (MBM Commercial, Edinburgh)

 

Services to Business

Carol-Ann Boyter (National Trust for Scotland, Edinburgh)

Vicky Drysdale (Brewin Dolphin, Glasgow)

Diane McGiffen (Audit Scotland, Edinburgh)

Amanda Lees  (ACCA, Edinburgh)

Jill Barrow (Social Investment Scotland, Edinburgh)

Caroline Martin (g1 Group, Glasgow)

Carol Henry (Arnold Clark, Glasgow)

Zoe Kilpatrick (Prestwick Airport, Prestwick)

 

 

Services to Medicine

Olga Oikonomidou (The University of Edinburgh , Edinburgh)

Alison Rennie (Southbank Child Centre, Glasgow)

Catriona Matheson (University of Stirling, stirling)

Jackie Taylor (RCPSG, Glasgow)

Jennifer Rodgers (Greater Glasgow and Clyde NHS, Glasgow)

Alison McCallum (NHS Lothian, Edinburgh)

Christine Goodall (University of Glasgow, Glasgow)

Tracey Wilkinson (University of Dundee, Dundee)

Mariel Purcell (Queen Elizabeth National Spinal Injuries Unit, Glasgow)

Marion Campbell (Aberdeen University, Aberdeen)

 

Social Entrepreneur of the Year

Stephanie Terreni Brown (Clean Water Wave, Edinburgh)

Kirsty Cassels (Building Together CIC, Ayr)

Eve Hepburn (Fearlessly, Edinburgh)

Eleanor Cunningham (Edinburgh Food Social, Edinburgh)

Joyce Murray (Grace Chocolates, Stirling)

Arlene Barclay (House of Halos, Aberdeen)

Sophie Unwin (Remakery, Edinburgh)

Celia Hodson (Hey Girls, Dunbar)

Celia Sinclair (Mackintosh’s Tea Rooms, Glasgow)

 

Best Professional in Business

Yvonne Brady (Shepherd and Wedderburn, Glasgow)

Helen Page (Clydesdale & Yorkshire Bank Group (CYBG), Glasgow)

Catherine Kelly (Jelf Insurance, Glasgow)

Margaret Dabbs (Margaret Dabbs London, Glasgow)

Bharti Rajput (Sole Body Soul, Dundee)

Laura Rennie (Arena HR, Kilmarnock)

Pooja Jain (CogniHealth, Edinburgh)

Holly Butler (ClinSpec Dx, Glasgow)

Frances Irvine (Whitespace, Edinburgh)

Gill Jarvie (Republic OF Media, Edinburgh)

 

 

Rising Star of the Year

Elaine Baird (Stevenswood, Kirkcaldy)

Karin Hayhow (Mackie’s, Edinburgh)

Susie Fisher (Kelvin Capital, Glasgow)

Janice Cuningham (Royal Bank OF Scotland, Glasgow)

Debbie Mayor (Grant Thornton, Edinburgh)

Georgina Andrew (Jumpstart, Edinburgh)

Kelly Borland (The Heineken Company, Glasgow)

Fiona Richmond (Scotland Food & Drink, Edinburgh)

Gayle Grant (The Big Partnership, Glasgow)

Angela Stockton (Standard Life Assurance, Edinburgh)

 

Independent Retail Business of the Year

Bross Bagels (Larah Bross, Edinburgh)

Xanadu Ladies (Christine Fraser, Elgin)

Eteaket (Erica Moore, Edinburgh)

Pure Brilliant Diamonds (Meg Rome, Wishaw)

Dalriada Luxury Lodges (Kelly McAlpine, Stonehaven)

Libellula Boutique Scotland (Loraine Hamilton, Uddingston)

Lillian Rose (Sarah Wilson, Irvine)

 

Services to Science & Technology

Fiona Alderson (University of Edinburgh, Edinburgh)

Mary Bownes (University of Edinburgh, Edinburgh)

Sascha Hooker (University of St. Andrews, St. Andrews)

Sylvie Coupaud (University of Strathclyde, Glasgow)

Sarah Cleaveland (University of Glasgow, Glasgow)

Moira Jardine (St Andrews University, St. Andrews)

Margaret Lucas (University of Glasgow, Glasgow)

Mercedes Maroto-Valer (Heriot-Watt University, Edinburgh)

 

Small Business of the Year

Hettie’s Tearoom (Clare Pinchbeck, Pitlochry)

Eco Larder (Stephanie Foulds, Edinburgh)

Yarn Cake (Antje Karl, Glasgow)

Bonnie Bra Company (Bonnie Lawson-Brown, Glasgow)

The Scottish Bee Company (Suzie Millar, Edinburgh)

The Manna House Bakery (Drew Massie, Edinburgh)

The Aquaponics Garden (Leia Kennedy, Edinburgh)

Whisky Frames (Kristen Hunter, Rosewell)

Mattuga Beverages (Jacine Rutasikwa, Livingston)

Sweetpea Café (Zoe Forbes, Dundee)

 

Social Leader of The Year

Corinne Hutton (Finding your Feet, Glasgow)

Poonam Malik (World Health Innovation Summit, Edinburgh)

Lesley Lewis (The Aberdeen Oil and Gas Network, Aberdeen)

Irene McAra-McWilliam (The Glasgow School of Art, Glasgow)

Susan Morrison (The Scotch Whisky Experience, Edinburgh)

Sheila Riddell (University of Edinburgh, Edinburgh)

Joanne Sturgeon  (Drumchapel High School, Glasgow)

Anne Gallacher (Luminate, Edinburgh)

Polly Tolley (Citizens Advice Scotland, Edinburgh)

Tracey Muirhead (The School for Social Entrepreneurs – Scotland, Fife)

 

Managing Director of the Year

Catherine Bell (Mearns & Company, Edinburgh)

Wendy Pring (KCP Environmental, Cumnock)

Sharon McLellan (Kissing With Confidence, Glasgow)

Sara Speirs (Spectrum Service Solutions, Paisley)

Christine Young (Boho, Glasgow)

Ali Findlay (Lane, Edinburgh)

Emma Gillies (Gartner, Edinburgh)

Lesley Brydon (Clark Communications, Edinburgh)

Janette McAllister (McAllister Litho, Glasgow)

 

Woman of Influence

Katerina Nicolopoulou (University Of Strathclyde, Glasgow)

Sam Dowdall (Moray Business Women’s Club, Moray)

Lynsey Campbell (Scotland Women in Technology, Glasgow)

Susan Douglas-Scott (Independent Living Fund Scotland, Livingston)

Susan Harkins (Business Gateway Edinburgh, Edinburgh)

Claudia Cavalluzzo (Converge, Edinburgh)

Alison Henderson (Dundee & Angus Chamber of Commerce, Dundee)

Sarah Medcraf (Moray Chamber of Commerce, Elgin)

Maggie McGinlay (The One Digital Accelerator, Aberdeen)

Carroll Buxton (Highlands and Islands Enterprise, Thurso)

 

Women Support Group of the Year

MILK (Glasgow)

The Women’s Centre (Glasgow)

Glasgow and Clyde Rape Crisis (Glasgow)

Link Up Women’s Support Centre (Edinburgh)

Glendale Women’s Café (Glasgow)

Shakti Women’s Aid (Edinburgh)

Dundee International Women’s Centre (Dundee)

 

Initiative of the Year

Susan Morrison (Sweet F Aye, Edinburgh)

Mrs Alison (Events 4 You (Deans Community High School), Livingston)

Eiliedh Hallow (Soul Food Sisters Café, Glasgow)

Jill Lauder (Lady J’s Unisex Hair Salon, Grangemouth)

Susan McGorm (Susan McGorm Hair Boutique, Glasgow)

Davida Cook (Free Cakes For Kids, Glasgow)

Alice Turpie (Women Cyclying Festival UK, Dundee)

Colleen Reid (Brave Burds, Dunfermline)

Alison Inman (Make A Stand pledge, Edinburgh)

Anwulika Umeh (Nneoma women’s group. Glasgow)

 

Advertisements

Comments are closed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: